Komu opłaca się taryfa G12?

Rachunki za prąd stale rosną. Ta tendencja dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Zawirowania na rynku surowców wywierają dodatkową presję na gospodarki silnie oparte na energetyce węglowej. Do takich krajów zalicza się Polska. W tych okolicznościach każdy mieszkaniec powinien zweryfikować swoje przyzwyczajenia energetyczne. Może się bowiem okazać, że prosta zmiana taryfy przyniesie mu wymierne korzyści. W niniejszym artykule poruszymy kwestię taryfy G12. Rozważymy komu ona się opłaca, wskażemy godziny z niższymi stawkami cenowymi, wreszcie porównamy ją innym popularnym rozwiązaniem – taryfą G11.

Co to jest taryfa prądu?

Taryfa prądu to specjalny cennik określający kwotę pobieraną przez sprzedawcę za dostarczenie 1 kWh energii elektrycznej. Poszczególne taryfy (prąd) są w polskim ładzie gospodarczym oznaczane poprzez litery alfabetu. I tak:

  • Taryfa A jest dedykowana dużym przedsiębiorstwom produkcyjnym, zakładom przemysłowym i fabrykom.
  • Taryfa B proponowana jest rolnikom i średnim przedsiębiorcom.
  • Taryfa C to rozwiązanie skrojone pod potrzeby małych i średnich firm.
  • Taryfa G została przewidziana dla gospodarstw domowych. Z jej przywilejów mogą korzystać także inne instytucje, takie jak: hospicja, domy dziecka, fundacje czy klasztory.

To, ile użytkownik zapłaci za prąd, będzie uzależnione od godziny poboru energii elektrycznej w ciągu doby.

Taryfa G12 – co oznacza ta nazwa?

Oznaczenie taryfy G12 nie jest przypadkowe. W tym symbolu ujęto wszystkie najważniejsze informacje, określające charakterystykę rozwiązania. Już wiemy, że literka G wskazuje grupę docelową. Cyfra ‘1’ określa limit umownej mocy, która wynosi do 40 kW. To wartość przewyższająca potrzeby nie tylko przeciętnego gospodarstwa domowego, ale także niedużej instytucji. Z kolei cyfra ‘2’ informuje o liczbie stref przewidzianych w tym planie. To właśnie tu ujawnia się różnica w stosunku do jednostrefowej taryfy G11.

G12 – taryfa dwustrefowa

Taryfa G12 jest inaczej nazywana taryfą nocną. Wiąże się to z dwoma planami cenowymi przewidzianymi dla konkretnych godzin i dni. Ogólna reguła podziału godzinowego wygląda następująco:

  • Droższa strefa obowiązuje przez 14 godzin w ciągu doby,
  • Tańsza strefa obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby,

U większości dystrybutorów tańsza taryfa nocna działa w godzinach między 22:00 a 6:00 i między 13:00 a 15:00. W przypadku Taurona określono ją jako 8 następujących po sobie godzin z przedziału pomiędzy godzinami 22:00 a 7:00 oraz 2 następujące po sobie godziny z przedziału pomiędzy godzinami 13:00 a 16:00. Dolina dzienna przyjmuje jeszcze inną formę u ENEI. Tam klienci mogą liczyć na tańszy prąd przez 2 kolejne godziny spośród 4 godzin pomiędzy godziną 13:00 a godziną 17:00.

Taryfa G12w – taryfa weekendowa

W ramach grupy taryfowej G występuje także specjalny plan oznaczony jako taryfa G12w. W tym wypadku mała literka ‘w’ określa taryfę weekendową. Użytkownicy taryfy G12w mają zapewnioną tańszą energię elektryczną przez cały weekend, święta oraz dni wolne od pracy. Godziny dolin dziennych i nocnych w środku tygodnia pokrywają się ze standardowym planem G12. Tego typu rozwiązanie jest szczególnie polecane osobom, które w ciągu tygodnia pracują, uczęszczają do szkoły lub na uniwersytet i większość prac wymagających poboru prądu, wykonują w weekendy.

Taryfa G12 czy G11 – która lepsza? 

Taryfa G11 jest rozwiązaniem jednostrefowym. Niezależnie od pory dnia za pobór energii obowiązuje stała stawka. Tego typu plan taryfowy idealnie sprawdza się u osób, które cenią sobie wysoki komfort korzystania z urządzeń elektronicznych. Taryfa G11 jest także wskazana dla weekendowych podróżników czy użytkowników korzystających z tradycyjnych form ogrzewania domu (kotły na palia stałe).

Taryfa nocna prądu zdecydowanie lepiej sprawdzi się w środowisku elastycznym. Jeśli mamy możliwość zaprogramowania urządzeń pobierających prąd do pracy w godzinach pozaszczytowych, będziemy w stanie zaoszczędzić na tym działaniu nawet kilkaset złotych w ciągu roku! Taryfa G12 dobrze pracuje przy użytkowaniu ogrzewania elektrycznego z piecem dwufazowym, które najwięcej prądu pobierają w nocy. To także optymalne rozwiązanie dla osób, które pracują w godzinach nocnych, a większość dnia spędzają poza domem.

Taryfa G12 – cennik

Na początku warto zdać sobie sprawę, że w połowie 2007 roku miało miejsce rozdzielenie działalności handlowej i dystrybucyjnej dotychczasowych Zakładów Energetycznych. Od tego czasu każdy konsument prądu może kupować prąd od dowolnego sprzedawcy, przy czym za korzystanie z sieci przesyłowej uiszcza odpowiednią opłatę do konkretnego dystrybutora przypisanego pod dany region. Osoby, które zdecydowały się na rozdzielenie kupna od dystrybucji, nazywamy odbiorcami TPA. W ich przypadku cennik regulowany jest umową. Odbiorcy taryfowi finansują swoje zobowiązania zgodnie ze stawkami zatwierdzanymi przez Prezesa URE. W taryfie G12 rachunek za energię składa się na ogół z trzech głównych opłat: za energię czynną, handlową i dystrybucyjną. O pierwszej już napisaliśmy. Opłaty handlowe nie są obowiązkowym elementem faktur dla klientów TPA. W tym modelu bardzo często sprzedawcy rezygnują z narzucania dodatkowych marż, aby przyciągnąć większe zainteresowanie. Opłata handlowa, inaczej nazywana abonamentową, dla klientów taryfowych wynosi około 10 złotych miesięcznie. kwota za dystrybucję, jak sama nazwa wskazuje, jest pobierana w celu utrzymania infrastruktury przesyłowej w stanie niepogorszonym.

Taryfa G12w – cennik

Taryfa nocna i taryfa weekendowa różnią się godzinami, w których możemy korzystać z tańszego prądu. W planie G12w szanse na efektywny ekonomicznie pobór są wydłużone o dni ustawowo wolne od pracy. Pociąga to jednak za sobą pewne konsekwencje w postaci ceny za zużycie 1 kWh. W przypadku taryfy nocnej prądu ceny będą nieco niższe od cen obowiązujących posiadaczy taryfy weekendowej. Ewentualne przejście na system G12w musi być zatem odpowiednio przeanalizowane. Dobrym pomysłem jest w tym wypadku spisywanie licznika prądu przez kilka kolejnych dni. Dane muszą być zbierane w sposób systemowy, tak aby ukazywały preferencje energetyczne o regularnych porach dnia. Jeśli okaże się, że nasze zużycie w dni robocze jest zdecydowanie większe niż weekendowe, może się okazać, że zmiana taryfy prądu na G12w jest nieopłacalna. Podobnie, gdy największy pobór przypada na godziny szczytowe, dobrym pomysłem będzie pozostawienie taryfy G11.

Grupa taryfowa G – jak wygląda proces zmiany?

Taryfa energii elektrycznej nie jest przypisana na stałe do danego przyłącza. Sama zmiana jest raczej prosta i co ważne bez kosztowa, jeśli dokonujemy jej rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Proces korekty oferty cenowej rozpoczyna się od wypełnienia wniosku online lub w wersji papierowej i dostarczenia go do danej jednostki terenowej. Na podstawie tego zgłoszenia zakład energetyczny zmienia lub programuje na nowo licznik (jeśli jest konieczne) i wprowadza korekty do rozliczeń z klientem. Cały proces nie powinien trwać dłużej niż dwa miesiące.

G12 taryfa – podsumowanie

Grupa taryfowa G przeznaczona jest dla gospodarstw domowych i części instytucji takich jak domy dziecka czy ambasady. W jej ramach obowiązuje kilka planów cenowych, a najpopularniejszymi są taryfy G11, G12 i G12w. Rozwiązania dwustrefowe są polecane tym osobom, które są w stanie dostosowywać swoje zwyczaje energetyczne do tańszych godzin nocnych lub weekendowych. W tym celu pomocne może być zaprogramowanie sprzętów RTV i AGD oraz ogrzewania na wskazane plany czasowe. Warto pamiętać, że zmiany taryfy energii elektrycznej możemy dokonać bez dodatkowych opłat raz do roku.

Popularne Aktualności Maat4