Fala

Aktualności

Wpływ śniegu na pracę paneli fotowoltaicznych

Nie ulega wątpliwości, że szczyt produkcji energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych przypada na okres wiosenno-letni. To wtedy promieniowanie słoneczne osiąga rekordowe natężenie. Przeciętna elektrownia firmowa generuje 80% swoich uzysków w miesiącach od kwietnia do września. Pozostała część wytwarzana jest w okresie jesienno-zimowym. W tym kontekście rodzi się szereg pytań, a kluczowym jest wpływ pokrywy śnieżnej na pracę paneli fotowoltaicznych. Z tego artykułu dowiedzą się Państwo czy zalegający śnieg może być problemem dla prawidłowego funkcjonowania elektrowni oraz jak można go bezpiecznie usunąć z powierzchni urządzenia.

Wady paneli fotowoltaicznych niskiej jakości

Moduły fotowoltaiczne to podstawowe urządzenie wykorzystywane do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach PV. Od ich jakości i awaryjności zależy trwałość całej instalacji, a tym samym także kwota wygenerowanych oszczędności w całym cyklu życia. W tym artykule przyjrzymy się elementom, na które warto zwrócić uwagę przy doborze modułów fotowoltaicznych oraz omówimy najpopularniejsze wady tych urządzeń.

Dlaczego warto wybrać panele fotowoltaiczne o zwiększonej mocy?

Rynek zalewa fala modułów fotowoltaicznych. Już teraz mamy do dyspozycji kilkudziesięciu producentów o różnym doświadczeniu, oferujących aplikację coraz to nowszych rozwiązań i technologii. Inwestor staje więc przed problemem: jakie panele fotowoltaiczne wybrać? To fundamentalna kwestia, która wpływa na efektywność działania instalacji fotowoltaicznej. Błędne szacunki określające wydajność paneli fotowoltaicznych mogą zakończyć się niedostosowaniem produkcji do naszych potrzeb. Dokładna analiza jakości modułów PV wymaga omówienia szeregu kwestii. W tym artykule skupimy się na takich elementach jak moc nominalna panelu i jego wymiar.

Wolt, Wat, Dżul, Amper, Amperogodzina i Kilowatogodzina - definicje i znaczenie

Energia elektryczna to jedno z tych dóbr, bez których współczesny człowiek nie wyobraża sobie życia. Oświetlenie, telewizor, laptop, kuchenka indukcyjna, pralka, lodówka, klimatyzacja, pompa ciepła – wszystkie te urządzenia potrzebują prądu do prawidłowego funkcjonowania. Ten można pobierać z konwencjonalnej sieci dystrybucyjnej lub z własnej mikroinstalacji fotowoltaicznej. Szczególnie w tym drugim przypadku warto zadać sobie pytanie czym są jednostki używane w instrukcjach obsługi. W tym artykule postaramy się rozjaśnić różnice między Woltem i Watem, a także zagłębić w inne ważne kwestie dotyczące firmowej instalacji PV.

Kim jest prosument i jak nim zostać?

Produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych to kluczowy element transformacji energetycznej polskiej gospodarki. Instalacje PV powstają przy domkach jednorodzinnych, przedsiębiorstwach, gospodarstwach rolnych czy budynkach użyteczności publicznej. Wszyscy właściciele mikroinstalacji wraz z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej mogą stać się prosumentami. Co to oznacza? Czy bycie prosumentem opłaca się bardziej niż sprzedaż energii?

Czym są alternatywne źródła energii? Jakie rodzaje alternatywnych źródeł wyróżniamy?

Zasoby naturalne Ziemi kurczą się z każdym rokiem. Węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa naftowa czy gaz ziemny to główne paliwa kopalne wykorzystywane do pozyskiwania energii. Wytworzona w ten sposób energia generuje zanieczyszczenia, które później przedostają się do powietrza, gleby czy wody. Redukcja emisji dwutlenku węgla to jeden z priorytetów międzynarodowej polityki środowiskowej. Osiągnięcie założonych celów jest możliwe dzięki zastępowaniu paliw kopalnych alternatywnymi źródłami energii. Z tego artykułu dowiesz się co to takiego oraz jakie rodzaje OZE wyróżniamy.

Fotowoltaika dla firm – czy to się opłaca?

Polska ratyfikowała szereg międzynarodowych porozumień, których celem głównym jest dążenie do wyeliminowania nadmiernej emisji zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery. Kluczowymi źródłami powstawania dwutlenku węgla i pyłów jest spalanie paliw kopalnych dla pozyskania energii oraz transport samochodowy. Minimalizacja tego pierwszego zjawiska możliwa jest dzięki wykorzystaniu Odnawialnych Źródeł Energii. Ostatnie lata wskazują na dynamiczny wzrost liczby powstających instalacji fotowoltaicznych. Możliwe do uzyskania dofinansowania znacząco poprawiły opłacalność inwestycji w zielone technologie dla gospodarstw domowych. Jednak czy tylko pojedynczy konsumenci są w stanie generować korzyści z fotowoltaiki? Czy to się opłaca także przedsiębiorcom?

Farma fotowoltaiczna - co to jest i jak działa

Dynamiczny rozwój energetyki odnawialnej w Polsce to efekt ogólnoświatowych trendów, ale także konieczności wypełnienia parametrów energetycznych narzucanych przez prawodawstwo unijne. Jeszcze do niedawna w tym obszarze dominowały elektrownie wiatrowe oraz jednostki wykorzystujące biomasę w procesach produkcji energii elektrycznej. Wejście w życie w 2016 roku tak zwanej „Ustawy Wiatrakowej” oraz znaczący spadek cen świadectw pochodzenia wydawanych za energię wytwarzaną z OZE, ograniczyły dalszy wzrost zainteresowania tymi technologiami. Twórcy dokumentu „Polityka energetyczna Polski do 2040 roku” prognozują, że w następnych latach nastąpi dalszy rozwój fotowoltaiki. Będzie to szczególnie widoczne w zakresie budowy farm fotowoltaicznych.

Montaż paneli fotowoltaicznych krok po kroku

Jeszcze kilka lat temu liczba instalacji fotowoltaicznych spotykanych na polskim rynku była mocno ograniczona. Wysokie ceny montażu paneli połączone ze stałymi kosztami ponoszonymi na energię elektryczną sprawiały, że przedsiębiorcy nie mieli motywacji do przechodzenia na zielone technologie. To wszystko zmieniło się niedawno, a obecnie przeżywamy na rynku prawdziwy boom OZE. Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznych? Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przed i w trakcie instalacji?

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 450 kW

MAAT4 to firma podejmująca się realizacji nawet najbardziej wymagających projektów. Jednym z największych wyzwań, z którym przyjdzie nam się zmierzyć, będzie instalacja fotowoltaiczna o mocy 450 kW na dachu zakładu przemysłowego z branży drzewnej.

Należy podkreślić, że będzie to jedna z największych dachowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce!

 • Jaką powierzchnię zajmuje instalacja fotowoltaiczna o mocy 450 kW?
 • Jakie moduły są wykorzystywane w dużych instalacjach fotowoltaicznych?
 • Czy duża instalacja fotowoltaiczna pokrywa zapotrzebowanie na energię?

Czy twój dach jest odpowiedni pod instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika jest inwestycją, na którą decyduje się coraz więcej firm. Produkcja własnego prądu jest nie tylko opłacalna i ekologiczna, ale również wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. Dbanie o środowisko naturalne jest dzisiaj szczególnie istotnym tematem. Dzięki własnej elektrowni słonecznej możliwe jest zaoszczędzenie sporej kwoty.

Ceny energii nieustannie pną się w górę, w związku z czym coraz bardziej obciążają firmowy budżet. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli się przed tym uchronić, dlatego też widok paneli słonecznych na gruntach i na dachach hal produkcyjnych, fabryk czy siedzib firm staje się powszechny. Kluczowa w tym przypadku jest właściwa konstrukcja przeznaczona na panele słoneczne i prawidłowy jej montaż.

 

Czy ceny prądu będą ciągle rosnąć – prognoza cen prądu

Początek roku to zawsze wyzwanie dla wielu przedsiębiorstw. To wtedy wchodzą w życie nowe zapisy ustaw, zwiększa się minimalne wynagrodzenie pracowników, inwentaryzowany jest towar, a księgowość zamyka wszelkie formalności. To także wtedy zmieniają się opłaty za energię elektryczną. Jak pokazuje niedawna historia, podwyżki mogą być bardzo dotkliwe dla budżetu firm z różnych branż. Czy przyszłość obiecuje wreszcie stabilizację w tym zakresie?

Tradycją stycznia stały się wzrosty cen energii i jej dostaw. Chodzi tu także o towarzyszące im podatek akcyzowy, opłaty stałe, przejściowe i różnego rodzaju płatności wspierające wybrane dziedziny energetyki, jak niezwykle popularne odnawialne źródła energii czy źródła kogeneracyjne. Już same te zmiany podnoszą miesięczny rachunek za energię elektryczną o kilka-kilkanaście procent.

Dofinansowanie fotowoltaiki – jakie są możliwości?

Montaż instalacji fotowoltaicznej przynosi dla inwestora wiele korzyści. Prawidłowo dobrane komponenty oparte na systemach renomowanych producentów zapewniają duże oszczędności i gwarantują niskie rachunki za prąd. Fotowoltaika to także wyraz troski o stan środowiska naturalnego i zdrowie przyszłych pokoleń. Zmiana źródła zasilania obiektu w energię elektryczną wiąże się z zaangażowaniem kapitału własnego.

Koszt gotowego zestawu zależy od szeregu czynników, wśród których możemy wyróżnić: miejsce instalacji (dach, grunt), potencjalne zacienienia i konieczność użycia optymalizatorów mocy, stopień ochrony modułów przed opadami gradu czy jakość użytych zabezpieczeń elektrycznych. Nawet jednak przy doborze wysokiej jakości elementów instalacji, możemy liczyć na uzyskanie dotacji, która znacząco obniży koszt początkowego wydatku. Panele fotowoltaiczne dofinansowane mogą być z wielu źródeł, w tym z różnorodnych programów krajowych i europejskich.

Fotowoltaika od A do Z – wszystko, co chciałbyś wiedzieć o panelach fotowoltaicznych

Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników indywidualnych, ale też wśród właścicieli firm oraz przedsiębiorstw. Inwestycja w panele słoneczne jest ekologiczna i co ważne, pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Mimo tego, że na początku wymaga ona nakładu finansowego, to po krótkim czasie się zwraca. Temat Odnawialnych Źródeł Energii niesie za sobą wiele pytań.

 • Czy fotowoltaika się opłaca?
 • Czy panele słoneczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd?
 • Jakie panele wybrać?
 • Po jakim czasie inwestycja się zwraca?

Poniższy artykuł przybliża tematykę fotowoltaiki i wyjaśnia skomplikowane kwestie, które są z nią powiązane.

Jak uniknąć opłaty mocowej?

Wprowadzona wraz z początkiem 2021 roku opłata mocowa obciąża każdego odbiorcę energii elektrycznej. Przyczyniła się ona do solidnego wzrostu rachunków za prąd, a najbardziej uderzyła po kieszeniach przedsiębiorców, którzy prowadząc firmę, zużywają więcej energii niż indywidualni odbiorcy. Sposób naliczania opłaty mocowej jest inny w przypadku gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

 • Czy można minimalizować opłatę za energię?
 • Jak obniżyć opłatę mocową lub jej uniknąć?
 • Jakie są sposoby obniżenia rachunków za prąd?

Przedstawiamy porady, jak płacić mniej za energię elektryczną.

Czym jest ogniwo fotowoltaiczne? Budowa i wykorzystanie

Energia słoneczna to nowe spojrzenie na energetykę. Fotowoltaikę wykorzystuje się zarówno w mikroskali, jak i w znacznie większej – w skali przemysłowej. W całym procesie przetwarzania energii z promieni słonecznych w prąd elektryczny kluczową rolę pełnią ogniwa fotowoltaiczne.

 • Czym jest ogniwo fotowoltaiczne?
 • Jak zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne?
 • Jak można je wykorzystać?

W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na te pytania.

Ile będą wynosić opłaty za prąd przy odpowiednio dobranej instalacji fotowoltaicznej?

Rachunki za prąd nieustannie rosną. Energooszczędne urządzenia w domu i w firmie w niewielkim stopniu są w stanie obniżyć te koszty. Przy ostatecznym rozliczeniu, okazuje się, że oszczędności są praktycznie niezauważalne. Właśnie dlatego warto zainteresować się konkretnym rozwiązaniem. Jednym z najskuteczniejszych jest fotowoltaika, która pozwala zredukować koszty, a przy tym jest ekologiczna.

 • Czy panele słoneczne obniżają rachunki za prąd?
 • Czy cały system przyczyni się do całkowitej redukcji kosztów za energię?
 • Co wchodzi w skład rachunku za prąd?

W artykule znajdują się odpowiedzi na powyższe pytania.

Panele fotowoltaiczne vs. kolektory słoneczne

Tematyka związana z odnawialnymi źródłami energii z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Obecnie panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne są widoczne w wielu miejscach. Mimo tego, że różnice między tymi instalacjami są ogromne, to nadal bywają one mylone ze sobą, a nieraz nawet używa się obydwu nazw wymiennie. Tymczasem zupełnie inaczej one wyglądają, działają i co najważniejsze – pełnią inne funkcje.

 • Czym się różnią panele fotowoltaiczne od kolektorów słonecznych?
 • Czy panele słoneczne są opłacalne?
 • Kiedy sprawdzają się panele słoneczne, a kiedy kolektory?

W poniższym artykule znajdują się odpowiedzi na te pytania i garść niezbędnych informacji.