Fotowoltaika od A do Z – wszystko, co chciałbyś wiedzieć o panelach fotowoltaicznych
Fotowoltaika cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród użytkowników indywidualnych, ale też wśród właścicieli firm oraz przedsiębiorstw. Inwestycja w panele słoneczne jest ekologiczna i co ważne, pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Mimo tego, że na początku wymaga ona nakładu finansowego, to po krótkim czasie się zwraca. Temat Odnawialnych Źródeł Energii niesie za sobą wiele pytań.
- Czy fotowoltaika się opłaca?
- Czy panele słoneczne pozwalają obniżyć rachunki za prąd?
- Jakie panele wybrać?
- Po jakim czasie inwestycja się zwraca?
Poniższy artykuł przybliża tematykę fotowoltaiki i wyjaśnia skomplikowane kwestie, które są z nią powiązane.
Jak działa fotowoltaika?
Wbrew pozorom zasada działania fotowoltaiki nie jest szczególnie skomplikowana. Panele fotowoltaiczne umieszczone na dachu lub gruncie przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną. Energia słoneczna jest pozyskiwana z promieni słonecznych, które padają właśnie na panele. Z technicznego punktu widzenia dostarczają one prąd stały – jest on przekształcony przez inwerter na taki, z którego korzystamy na co dzień, czyli w prąd zmienny, a dokładniej przemienny.
Kim jest prosument?
W przypadku domowych instalacji fotowoltaicznych wykorzystuje się na bieżąco około 30% wyprodukowanego prądu, a reszta oddawana jest do sieci. Produkując samodzielnie energię elektryczną (dzięki fotowoltaice), współpracujemy z określoną siecią i oddajemy jej „nadmiar” pozyskanego prądu. Następnie przez 12 kolejnych miesięcy możemy za darmo odebrać z niej 80% tego nadmiaru – w przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy do 10 kW i 70% dla instalacji PV o mocy od 10 do 50 kW. Decydując się na współpracę z siecią, stajemy się prosumentem.
Panele fotowoltaiczne – czy warto?
Panele fotowoltaiczne na dachach i konstrukcjach gruntowych już nikogo nie dziwią. Odpowiednio dobrana instalacja produkuje wystarczająco dużo energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby domu czy też firmy. Należy podkreślić, że panele działają przez cały rok, nie tylko latem. Potrzebują one po prostu światła – w nocy nie pracują. Zimą nie produkują aż tyle prądu, co w cieplejszych miesiącach, niemniej instalacja i tak jest bardzo opłacalna. Możemy przecież odebrać zgromadzoną energię, która została wysłana do sieci. Mamy na to aż 12 miesięcy od daty odczytu licznika – energia nam nie przepada. Podczas montażu systemu fotowoltaicznego, zostaje założony również dwukierunkowy licznik. Dokładnie wskazuje on, ile energii zostało pobrane i oddane do sieci. Wszystko na bieżąco można skontrolować. Należy podkreślić, że panele słoneczne są rozwiązaniem ekologicznym. Decydując się na Odnawialne Źródła Energii, dbamy o naszą planetę!
Instalacja fotowoltaiczna – ile kosztuje?
Odpowiedni dobór instalacji fotowoltaicznej jest kluczowy. Od tego zależy, czy zostanie wyprodukowana właściwa ilość energii. Żeby określić, jaka moc będzie wystarczająca, niezbędne jest przyjrzenie się rocznym rachunkom za prąd. Prawidłowo dobrana instalacja fotowoltaiczna zwraca się po okresie 5-7 lat. Panele fotowoltaiczne są więc niezwykle opłacalnym rozwiązaniem, zwłaszcza że ceny prądu nieustannie rosną, a co jakiś czas dochodzą również dodatkowe opłaty. Inwestując w fotowoltaikę, nie musimy się tym przejmować. Oczywiście opłat stałych, takich jak choćby akcyza, opłata abonamentowa, składnik stały opłaty dystrybucyjnej, nie da się uniknąć, niemniej ich wysokość nie będzie przerażać. Miesięczne rachunki za prąd nie powinny przekroczyć 30 zł.
Panele fotowoltaiczne- jakie wybrać?
Panele fotowoltaiczne pełnią kluczową rolę w całej instalacji. To one przekształcają energię z promieni słonecznych w prąd elektryczny. Obecnie na rynku dostępne są różne modele paneli. Na dachach widuje się przeważnie moduły monokrystaliczne (czarne) lub polikrystaliczne (niebieskie). Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę to, że mają one wytrzymać około 25 lat. Dlatego też warto zdecydować się na solidną, cenioną i znaną markę. Takie moduły są wytrzymałe i odporne. Inwestując w panele fotowoltaiczne, należy również zwrócić uwagę na okres gwarancji.
Dodatkowe elementy instalacji fotowoltaicznej
Oprócz samych paneli fotowoltaicznych niezbędne są elementy dodatkowe. Oto one:
- inwerter (falownik)
Przetwarza prąd z paneli fotowoltaicznych na prąd przemienny, który jest przez nas używany (czyli na prąd w gniazdku). Mimo tego, że urządzenie jest niewielkie, to pełni tak ważną funkcję, jak procesor w komputerze. Sama konstrukcja falownika jest niezwykle skomplikowana i od tego elementu zależy działanie paneli słonecznych. Kiedy dochodzi do jego awarii, to panele również przestają pracować.
- konstrukcja montażowa
Solidne mocowanie jest kluczowe w przypadku instalacji fotowoltaicznej. Na takich elementach nigdy nie należy oszczędzać – lepiej zapłacić więcej i zdecydować się na elementy certyfikowane. Wybierając konstrukcję montażowe, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego została ona wykonana. Za ocynkowaną stal zapłacimy najmniej, za nierdzewną stal i aluminium najwięcej. Różnice w cenie mogą sięgać nawet do 30%.
Montaż paneli fotowoltaicznych
Montażem instalacji fotowoltaicznych zawsze powinni się zajmować eksperci. Profesjonalista doradzi w każdej sytuacji oraz rozwiąże potencjalne problemy. Niewłaściwie zamontowana instalacja niesie za sobą kłopoty. Jednym z najpoważniejszych są usterki – rzadko kiedy pojawiają się one od razu. Nieprawidłowy montaż może się wiązać nawet z utratą gwarancji producenta.
Po której stronie dachu montować panele?
Orientacja dachu jest niezwykle istotna przy instalacji fotowoltaicznej. Generalna zasada mówi, że paneli fotowoltaicznych nigdy nie montuje się w kierunku północnym. W pozostałych przypadkach instalacja zawsze będzie opłacalna. Jeśli panele zamontowane zostały w kierunku południowym, to praktycznie przez cały dzień pracują. Panele zamontowane na wschód są najbardziej wydajne rano. Z kolei panele ustawione na zachód, najwięcej energii produkują wieczorem.
Panele słoneczne a nachylenie dachu
Przy okazji paneli fotowoltaicznych, powinno się zwrócić uwagę na odpowiedni kąt nachylenia dachu. Nie musi być nachylony pod idealnym kątem, lecz najbardziej wskazane są wartości od 25° do 35°. W przypadku innego nachylenia, straty nie powinny być większe niż 10%.
Fotowoltaika – jaka moc?
Jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać? Pytanie to zawsze pada, kiedy już decydujemy się na fotowoltaikę. Odpowiedź jest uzależniona od wielu kwestii. Główne dotyczą zapotrzebowania, celu, możliwości i zaleceń. Zbyt mały system nie będzie ekonomiczny i nie pozwoli osiągnąć celu. Standardowa instalacja dla domów jednorodzinnych ma około 4,5 do 6 kWp przy rocznym zużyciu prądu na poziomie 4000 kWh. W przypadku firm wartości te są dużo większe – osiągają nawet 50 kWp i więcej. Warto podkreślić, że nieco większa instalacja jest dobrym pomysłem w przypadku planowanego zwiększenia zużycia energii.