Czy twój dach jest odpowiedni pod instalację fotowoltaiczną?

Fotowoltaika jest inwestycją, na którą decyduje się coraz więcej firm. Produkcja własnego prądu jest nie tylko opłacalna i ekologiczna, ale również wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. Dbanie o środowisko naturalne jest dzisiaj szczególnie istotnym tematem. Dzięki własnej elektrowni słonecznej możliwe jest zaoszczędzenie sporej kwoty.

Ceny energii nieustannie pną się w górę, w związku z czym coraz bardziej obciążają firmowy budżet. Instalacja fotowoltaiczna pozwoli się przed tym uchronić, dlatego też widok paneli słonecznych na gruntach i na dachach hal produkcyjnych, fabryk czy siedzib firm staje się powszechny. Kluczowa w tym przypadku jest właściwa konstrukcja przeznaczona na panele słoneczne i prawidłowy jej montaż.

– Czy każdy dach jest odpowiedni pod instalację fotowoltaiczną?

– Czy na każdym dachu panele fotowoltaiczne będą miały wysoką wydajność?

– Czy montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu jest opłacalny?

Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania oraz wyjaśnić skomplikowane kwestie. Warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna może być umieszczona nie tylko na dachu, ale również na gruncie.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachach hal produkcyjnych, fabryk, siedzib firm

Przekształcanie energii słonecznej w elektryczną zyskuje coraz większą popularność. Szukając oszczędności w firmie, warto zacząć właśnie od obniżenia rachunków za prąd. Instalacja fotowoltaiczna uchroni przed podwyżkami cen energii i przy okazji podkreśli, że dla danej firmy odpowiedzialność ekologiczna jest ważna. Pytanie o to, czy na każdym dachu można zamontować panele, pada bardzo często.

Przed montażem bierze się pod uwagę szereg różnych kwestii – m.in. konstrukcję dachu to czy dach jest płaski, czy skośny; kąt nachylenia. Analizuje się również zacienienie, sąsiedztwo budynku, obecność drzew oraz materiał, z którego jest wykonane pokrycie. Dzisiejsze systemy montażowe umożliwiają instalację paneli fotowoltaicznych na niemalże każdym dachu. Wyjątek w zakresie materiałów, z jakich jest wykonane pokrycie, stanowi przede wszystkim eternit.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

O montażu na dachu skośnym można znaleźć w sieci mnóstwo informacji. W takich przypadkach istotna jest orientacja dachu i jego kąt nachylenia. Paneli fotowoltaicznych nie instaluje się w kierunku północnym. Montaż w kierunku południowym sprawia, że panele pracują niemalże cały dzień. Instalacja w kierunku wschodu zapewnia największą wydajność rano, a stronę zachodu popołudniem i wieczorem.

Optymalne wartości kąta nachylenia dachu to przedział od 25° do 35°. Inne nachylenie może nieść za sobą straty, ale nie powinny być one większe niż 5%.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim różni od montażu na dachu skośnym. W przypadku dachów skośnych wszystko jest z góry narzucone przez projekt. Nie ma możliwości zmiany kąta nachylenia czy usytuowania względem słońca. Na dachach płaskich sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Zapewniają one sporo opcji, jeśli chodzi o ustawienie paneli oraz gwarantują wysoką efektywność.

Planując ich rozmieszczenie, również bierze się pod uwagę szereg wytycznych, takich jak np. zacienienie, wysokość budynków dookoła, obecność drzew, czy też właściwe ułożenie paneli. Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu zapewnia bezproblemowy dostęp do instalacji, a tym samym sprawniejsze przeglądy i mniejsze ryzyko uszkodzenia.

Panele fotowoltaiczne na dachu płaskim powinny być ustawiane pod kątem 5° – 15°. Instalacja fotowoltaiczna na dachu płaskim nachylona pod większym kątem wymaga większego zabezpieczenia przed wiatrem w postaci balastu czy specjalnego kotwienia. Mały kąt nachylenia sprawia też, że więcej modułów zmieści się na dachu – nie trzeba pozostawiać między panelami szerokich odstępów.

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczna na dachu płaskim

Montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim wymaga odpowiedniej konstrukcji. Do wyboru są różne systemy montażowe. Najczęściej spotyka się następujące rozwiązania:

  • System balastowy

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne nie są przymocowane na stałe do dachu, ale wymagają dodatkowego obciążenia. Stosuje się do tego betonowe bloczki o odpowiednich gabarytach – są one dobierane w zależności od liczby paneli. Wśród systemów z balastem można zastosować:

– bezinwazyjny system balastowy zorientowany na południe  – zapewnia najwyższy uzysk energii

– system montażu wschód-zachód – wymaga minimalnego balastowania, wykorzystuje niemalże całą dostępną powierzchnię i zapewnia wysoką efektywność.

  • System montażowy bez balastu

Konstrukcja pod panele fotowoltaiczne jest przytwierdzana do dachu mechanicznie między innymi poprzez śruby i kotwy, dzięki czemu nie jest wymagane dodatkowe obciążenie. Wadą tego rozwiązania jest konieczność ingerencji w poszycie dachu.

  • Systemy konstrukcyjne na dachy membranowe

Duże wyzwanie stanowią dachy membranowe, ze względu na ich dużą podatność na uszkodzenia mechaniczne i niską obciążalność konstrukcji. Rozwiązaniem jest zastosowanie konstrukcji doklejanych do istniejącej membrany. Takie rozwiązanie zapewnia niskie obciążenie konstrukcji dachu i brak ingerencji w ciągłość membrany.

Oprócz wymienionych powyżej systemów nieraz stosuje się również montaż na konsoli czy inne specjalistyczne rozwiązania proponowane przed różne firmy. Płaskie dachy zapewniają sporo opcji, jeśli chodzi o system montażu instalacji fotowoltaicznej. Możliwe jest dostosowanie go do różnych wytycznych i zagwarantowanie klientom odpowiedniej wydajności paneli w każdej sytuacji.

Podsumowanie

Przewidywany czas eksploatacji instalacji fotowoltaicznej wynosi 25-30 lat. Na taki też okres producenci udzielają gwarancji wydajności. Właśnie dlatego kwestia prawidłowego montażu paneli PV jest tak ważna. Zawsze powinno się ją powierzać ekspertom. Tylko wówczas zyskuje się gwarancję, że system jest ustawiony w odpowiedni sposób, dzięki czemu jest trwały i wytrzymały oraz gwarantuje wysoką wydajność. Prawidłowy dobór poszczególnych komponentów i profesjonalny montaż zapewniają bezawaryjność, ale też bezpieczeństwo.

Popularne Aktualności Maat4