Zysk i koszt instalacji fotowoltaicznej

Instalacja fotowoltaiczna to jedna z najbardziej rentownych inwestycji na początku drugiej dekady XXI wieku. Wpływ na jej wysoką efektywność ekonomiczną mają z jednej strony stosunkowo niewysokie koszty, z drugiej także rosnące ceny energii elektrycznej. Ta tendencja będzie się tylko pogłębiać, o czym dobitnie przekonują rekordowe ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W tym artykule przedstawimy informacje na temat tego, jaki może być koszt instalacji fotowoltaicznej oraz jakich zysków możemy się spodziewać w przyszłości.

Fotowoltaika – koszty w 2022 roku

Fotowoltaika fotowoltaice nierówna. To bardzo ważna informacja, z której powinien zdać sobie sprawę każdy potencjalny inwestor. Od czego zależeć będzie koszt instalacji fotowoltaicznej? Między innymi od:

  • Miejsca montażu.
  • Modelu modułów fotowoltaicznych.
  • Producenta inwerterów.
  • Potencjalnych zacienień.
  • Jakości zabezpieczeń i okablowania.
  • Ceny montażu.
  • Pozostałych czynników.

Poniżej opisujemy każdy z tych elementów.

Fotowoltaika cena – miejsce montażu

Duże znaczenie dla ostatecznego kosztu fotowoltaiki ma miejsce montażu. Zasadniczo rozważamy dwie możliwości:

  • Instalacja posadowiona na gruncie.
  • Instalacja zamontowana na dachu.

Koszt instalacji fotowoltaicznej znajdującej się na gruncie jest wyższy niż tej umieszczonej na dachu. Wynika to głównie z konieczności użycia specjalnego stelaża. Ten może być wykonany z różnych materiałów, między innymi stali ocynkowanej lub aluminium, a wybór konkretnego modelu również będzie determinował wysokość wydatków. Oddzielną kategorią są konstrukcje wsporcze na płytach betonowych, przeznaczone dla instalacji posadowionych na terenach podmokłych.

Koszty fotowoltaiki montowanej na dachu są znacznie niższe. Tu także trudno jednoznacznie wskazać, ile w danym wypadku będzie trzeba zapłacić. Inna jest cena stelażu balastowego dla dachu płaskiego i systemu mocowań na blachodachówkę. A pokryć dachów jest dużo więcej. Karpiówka, blacha trapezowa, gont bitumiczny, blacha w rąbek – one wszystkie cechują się innymi właściwościami i mają dedykowane konstrukcje o różnych cenach.

Fotowoltaika cena – moduły fotowoltaiczne

Moduły PV to najdroższy element fotowoltaiki. Koszt jest jednak uzależniony od wybranego modelu. Tych na rynku mamy bardzo wiele. Na samej liście Blomberg Tier 1 ujęto 50 producentów. Do tego dochodzą lokalni wytwórcy, którzy wykorzystując podobne technologie, oferują lepsze ceny. Tu jednak zawsze pozostaje niepewność, czy ostateczny produkt będzie odpowiednio trwały i efektywny.

Najdroższe moduły takie jak: Sunpower, LG, Rec czy QCells cechują się nie tylko wysoką sprawnością, ale także ponadprzeciętną gwarancją i wysoką odpornością na śnieg i wiatr. Czy jednak te właściwości warte są dokładania kilku lub nawet kilkunastu tysięcy złotych? Zazwyczaj nie, bo w warunkach polskich trudno spodziewać się ponadprzeciętnych opadów. Z tego powodu najpopularniejsze pozostają marki mieszczące się w przedziale cenowym 1,5-1,9 złotego netto za 1 Wp.

Fotowoltaika – cena inwerterów

Na koszty instalacji fotowoltaicznej wpływ ma także zastosowany falownik. Tu jednak różnice w cenach poszczególnych produktów nie wpływają znacząco na łączną wartość zamówienia. Koszt falownika w ogólnym rachunku za instalację PV to mniej więcej 7-10%, chyba że zdecydujemy się na zakup inwertera hybrydowego (dostosowanego do pracy w systemie off-grid). Ten rodzaj urządzenia nadal jest nowością na rynku, przez co jego cena różni się od 40% do nawet 60%, w stosunku do tradycyjnego rozwiązania współpracującego z siecią energetyczną.

Fotowoltaika ceny – zacienienia

Nawet niewielkie zacienienie ogniw fotowoltaicznych wpływają negatywnie na produkcję prądu. Przeszkodami mogą być chociażby drzewa, kominy, lukarny czy sąsiednie budynki. Problem zacienienia jest jeszcze większy, gdy panele połączone są szeregowo – w tym wypadku cień padający nawet na jeden moduł zmniejsza uzysk całego stringu. Odpowiedzią na występowanie opisanej sytuacji są optymalizatory mocy. Dodatkowe diody bocznikujące wyłączają z szeregu moduły zacienione, dzięki czemu starty uzysku energii w całym systemie są redukowane do minimum. Optymalizatory stanowią dodatkowy koszt. Fotowoltaika będzie w tej sytuacji droższa o około 250 złotych za każdy użyty optymalizator. Przy instalacjach powyżej 15 kWp zaleceniem producenta jest użycie jednego optymalizatora na dwa moduły PV.

Fotowoltaika – ceny okablowania i zabezpieczeń

Koszty instalacji fotowoltaicznej najczęściej są redukowane poprzez dobór niskich jakościowo komponentów. Chodzi tu między innymi o kable solarne o niewielkim przekroju, zabezpieczenia nadprądowe czy przeciwprzepięciowe. Warto jednak dokładnie tę kwestię zweryfikować i zdecydować się na produkty renomowanych marek. Zwiększą one łączną cenę o niewielki procent, a dadzą nam pewność, że gotowy zestaw jest w pełni bezpieczny.

Koszt instalacji fotowoltaicznej będzie wyższy także wtedy, gdy odległość stelaża od rozdzielnicy głównej, będzie powodowała konieczność wykonania przekopu.

Fotowoltaika – koszt montażu

Istotnym czynnikiem kosztowym montażu paneli fotowoltaicznych jest wynagrodzenie firmy instalacyjnej. W zależności od pozycji rynkowej może ono stanowić nawet 40% łącznej ceny umownej! Żeby zoptymalizować swoją inwestycję i znacząco skrócić stopę zwrotu, należy dokładnie rozeznać rynek i zdecydować się na wiarygodnego partnera, oferującego rozsądne ceny. Podstawą powinno być tu badanie:

  • Portfolio – referencji za wykonaną pracę.
  • Posiadanych uprawnieńcertyfikat potwierdzający kwalifikacje do instalowania odnawialnych źródeł energii wydany przez Urząd Dozoru Technicznego lub ważne świadectwo kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci w zakresie eksploatacji i dozoru wydane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP).
  • Stażu na rynku – odpowiednie informacje można znaleźć w dokumentach rejestrowych takich jak KRS lub CEIDG.

Fotowoltaika – koszt pozostałych czynników

Koszt instalacji fotowoltaicznej podniosą także usługi dodatkowe, w tym: wydłużona gwarancja, ubezpieczenie, serwis na każde wezwanie czy krótki termin wykonania. Coraz popularniejsze są także instalacje hybrydowe, wykorzystujące baterie do magazynowania energii. Ich koszt jest wyższy, ale pozwalają one na wygenerowanie dodatkowych oszczędności.

Instalacja fotowoltaiczna – cena

Powyżej przeprowadzona analiza pokazuje, że nie istnieje coś takiego jak jeden koszt fotowoltaiki. Jest on każdorazowo uzależniony od szeregu elementów i musi być indywidualnie sprawdzony podczas audytu energetycznego. Ostateczna oferta jest determinowana zarówno przez wykonawcę (który doliczy swoją marżę), jak i inwestora (decydującego o jakości użytych komponentów). Warto też pamiętać, że klient biznesowy ma możliwość odliczenia 23% VAT od podatku należnego, co znacząco poprawia rentowność przedsięwzięcia.

Instalacja fotowoltaiczna – cena a zyski

Stopa zwrotu z inwestycji w panele słoneczne będzie zależna od ostatecznej ceny zestawu. Działa tu także następująca zależność – im wyższe rachunki za prąd płacimy bez fotowoltaiki, tym większe oszczędności możemy wygenerować. Przeciętnie instalacja PV dla firmy zwraca się w ciągu 5-8 lat. Pozostały okres eksploatacji urządzeń to już czysta akumulacja kapitału ze zmniejszonych rachunków za prąd. Przeciętna instalacja fotowoltaiczna wykonana z materiałów dobrej jakości powinna pracować efektywnie przez okres minimum 25 lat. Ile zatem można w tym czasie oszczędzić? Przykładowo przy rachunkach rzędu 7 500 złotych nasz zysk wyniesie ponad 110 000 złotych! Koszty fotowoltaiki, choć początkowo mogą się wydawać wysokie, szybko się spłacają i pozwalają na wzmocnienie pozycji konkurencyjnej firmy. Niezależnie czy mówimy tu o zakładzie stolarskim, przetwórcy ryb czy sklepie, fotowoltaika może być prawdziwą przepustką do rozwoju marki.

Popularne Aktualności Maat4