Taryfy prądu – Doradzamy którą taryfę G wybrać!

Rosnące ceny prądu zmuszają Polaków do weryfikacji możliwości optymalizacji kosztów. Stosunkowo prostym do przeprowadzenia zabiegiem jest zmiana taryfy prądu. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję, warto zapoznać się z dokumentami programowymi, a także porównać różne warianty taryfowe z naszymi przyzwyczajeniami energetycznymi. Dopiero tak wybrana taryfa energii elektrycznej będzie mogła efektywnie pracować dla naszego budżetu. W tym artykule podpowiadamy, który model rozliczenia z zakładem energetycznym przyjąć.

Co to jest taryfa prądu?

Taryfa energetyczna to szczegółowy plan cenowy, na podstawie którego użytkownik będzie rozliczany za zużycie energii elektrycznej. Dzięki niemu odbiorca prądu wie, ile zapłaci za każdą kilowatogodzinę pobraną w danym momencie dnia. W Polsce działa szereg taryf energetycznych, przypisanych określonym grupom odbiorców. I tak:

  • Taryfa G przeznaczona jest dla gospodarstw domowych.
  • Taryfy C, B i A przeznaczone są dla przedsiębiorstw zasilanych z sieci o odpowiednio: niskim, średnim i wysokim napięciu,
  • Taryfa R stosowana jest w rozliczeniu z użytkownikiem, który nie posiada typowych układów pomiarowo-rozliczeniowych ( organizator wydarzeń kulturalnych czy sportowych).

Ten artykuł poświęcimy na dokładny opis możliwości, jakie niesie ze sobą taryfa G.

Taryfa – prąd dla gospodarstwa domowego

Każdy budynek oddany do użytkowania, pobierając prąd z sieci, korzysta z jakiejś taryfy energetycznej. Bardzo często mieszkańcy nie wiedzą nawet, według jakiego planu zakład nalicza im rachunki. To może przekładać się na zawyżenie należności niezbędnych do uregulowania. Dlaczego? Taryfa G dedykowana dla gospodarstw domowych dzieli się na kilka wariantów, oferujących zupełnie inne możliwości. Dopiero ich porównanie z profilem energetycznym obiektu pozwala na wybór najlepszego rozwiązania.

Jaka taryfa dla gospodarstwa domowego? – Opis wariantów

Wyróżniamy sześć głównych wariantów taryfy za prąd dla gospodarstw domowych. Należą do nich:

  • Taryfa G11
  • Taryfa G12
  • Taryfa G12W
  • Taryfa G11P lub Taryfa G11E
  • Taryfa G13
  • Taryfa G12as

Najprostszą w konstrukcji jest taryfa G11. To taryfa energii elektrycznej, której znakiem rozpoznawczym jest jedna stawka za kWh prądu niezależnie od pory dnia i nocy. Tę opcję wybiera bardzo wielu użytkowników, podobnie jak taryfę G12. W tym drugim planie cenowym wysokość stawki za prąd uzależniona jest od konkretnej godziny pobierania. Jej użytkowanie poleca się tym odbiorcom, którzy mogą dostosować swój profil energetyczny do tańszych godzin pozaszczytowych. Taryfa G12W różni się od wcześniej omówionej dodatkową użytecznością. Oprócz rozliczenia godzinowego, taniej za kWh energii zapłacimy również w weekendy.

Jeszcze bardziej rozbudowana jest trójstrefowa taryfa G13. Doba dzieli się tu na trzy części: szczyt przedpopłudniowy, szczyt popołudniowy oraz pozostałe godziny doby. Każda z nich ma przypisaną określoną stawkę za 1 kWh. Pozostałe taryfy energetyczne są wykorzystywane konkretnych układach rozliczeniowych. Taryfa G11P lub G11E jest rozwiązaniem przedpłatowym, zaś taryfa G11as została przygotowana z myślą o odbiorcach, którzy do ogrzewania domu lub mieszkania wykorzystują energię elektryczną (grzejniki, pompy ciepła).

Jaka taryfa dla domu będzie odpowiednia?

Chcąc dokonać optymalnego wyboru taryfy energii elektrycznej, należy kierować się profilem zużycia prądu w ciągu doby. Jak wskazaliśmy powyżej, istnieją różne warianty, których stosowanie jest opłacalne tylko wtedy, jeśli faktycznie odpowiadają na nasze potrzeby. Większość zakładów energetycznych dzieli dobę na następujące części:

  • 22:00 – 6:00 – tu obowiązuje niższa cena prądu.
  • 6:00-13:00 – tu obowiązuje wyższa cena prądu.
  • 13:00 – 15:00 – tu obowiązuje niższa cena prądu
  • 15:00-22:00 – tu obowiązuje niższa cena prądu.

Biorąc pod uwagę te wskazania, taryfa G11 będzie stworzona dla osób, które regularnie zużywają więcej prądu w godzinach szczytowych. Są to zazwyczaj rodziny lubiące wyjeżdżać na weekendy, korzystające w ciągu dnia z różnych sprzętów elektrycznych, ceniące sobie niezależny tryb życia. Cena za 1 kWh prądu w tej taryfie jest niższa niż wartość szczytowa w planie dwutaryfowym, stąd ostatecznie rachunki mogą być potencjalnie niższe.

Drugim popularnym rozwiązaniem jest taryfa G12. Ten plan przeznaczono dla rodzin, które prowadzą administracyjny tryb życia – z rana wychodzą do pracy/szkoły, wieczory spędzają przed telewizorem czy komputerem, lubią też odpoczywać w weekendy w domu. Taryfa G12 sprawdzi się także wtedy, gdy jesteśmy w stanie zaprogramować część czynności w określonych porach. Nastawienie prania, pieczenia czy czyszczenia naczyń w godzinach pozaszczytowych, pozwala zużywać tańszą energię.

Prąd – taryfa przedpłatowa

Jedną z opcji na taryfę prądu jest przedpłata. W tym wypadku za energię elektryczną płacimy z góry. Wiele osób ceni sobie tę formę rozliczenia, gdyż daje ono pełną kontrolę nad rachunkami. Oferta prepaidowa pozwala także na generowanie oszczędności z ograniczenia opłaty abonamentowej, która w tym modelu jest zazwyczaj niższa, niż w innych planach taryfowych. W ofercie dostawców prądu funkcjonują przedpłaty jednostrefowe, dwustrefowe, a nawet weekendowe. Każdy może więc wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie mu najbardziej odpowiada. Niestety bardzo często liczniki przedpłatowe wymagają spełnienia określonych warunków technicznych, dlatego nadal jest to rozwiązanie mniej popularne niż standardowe taryfy energetyczne.

Prąd – taryfa G12as

Taryfa antysmogowa została wprowadzona do życia gospodarczego w 2018 roku na mocy rozporządzenia Ministra Energii w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Z tego rozwiązania mogą skorzystać użytkownicy pobierający energię elektryczną do celów grzewczych oraz właściciele samochodów elektrycznych. Taryfa antysmogowa miała w założeniu przełożyć się na niższe rachunki dla osób użytkujących niskoemisyjne źródła ciepła. Niestety w obecnym kształcie taryfa G12as znajduje się w ofercie tylko dwóch dostawców energii elektrycznej, a jej opłacalność jest porównywalna z możliwościami dawanymi przez taryfę G12W. Ewentualną decyzję o przejściu na ten plan taryfowy warto zatem odłożyć do momentu, gdy ustawodawca przeprowadzi niezbędne modyfikacje.

Zmiana taryfy energii elektrycznej – czy to się opłaca?

Zmiana taryfy prądu jest rozwiązaniem bezkosztowym dla odbiorcy, pod warunkiem, że jest dokonywana nie częściej niż raz na 12 miesięcy. Jakie mogą być potencjalne oszczędności z tego tytułu? To zależy w dużej mierze od indywidualnego zużycia gospodarstwa domowego. Zasadniczo mówimy tu o kwocie około 50-200 złotych rocznie. Są to pieniądze, które przy złym doborze taryfy prądu po prostu tracimy bezpowrotnie. Warto więc przeanalizować swoje bieżące rachunki, porównać zużycie w różnych porach dnia, zweryfikować przyzwyczajenia energetyczne. Być może złożenie prostego wniosku pozwoli szybko wygenerować oszczędności.

Popularne Aktualności Maat4