Kiedy najlepiej zamontować panele słoneczne?

Montaż paneli fotowoltaicznych to proces, który powinno przejść każde gospodarstwo domowe i przedsiębiorstwo chcące płacić niższe rachunki za prąd. Początek 2022 roku to kolejne podwyżki, które nadszarpnęły budżetem niejednej jednostki nawet o kilkadziesiąt procent. W celu uniezależnienia się od kolejnych zmian taryf, z każdym tygodniem powstają nowe elektrownie PV. W tym kontekście warto zadać sobie pytanie, kiedy montować panele fotowoltaiczne? Czy lepiej zrobić to jeszcze zimą, czy może warto poczekać na inną pogodę? W tym artykule rozważymy ten problem także w kontekście miejsca montażu i potencjalnych dotacji.

Fotowoltaika – gdzie montować?

Istnieje kilka możliwych miejsc przeznaczonych pod panele fotowoltaiczne. Najczęściej wybieranymi są:

  • Dach
  • Grunt

Wybór konkretnej lokalizacji powinien być dokładnie przemyślany. Decyzja o ułożeniu paneli na konstrukcji gruntowej spowoduje ograniczenie dostępnej przestrzeni, ale przyczyni się do lepszej pracy całej elektrowni. Przeznaczenie dachu pod instalację wiąże się z kolei z koniecznością weryfikacji zaproponowanych rozwiązań. Nawet jeśli dysponujemy nowym poszyciem, warto przeprowadzić ekspertyzę konstrukcyjną z udziałem inżyniera z właściwymi uprawnieniami budowlanymi. To ona daje gwarancję, że nasze panele w żadnym momencie nie będą stanowić zagrożenia dla zdrowia i życia użytkowników. Sporadycznie wykorzystuje się także montaż paneli na wiatach lub na ścianach. W tej sytuacji potencjalne uzyski są jednak mniejsze niż w tradycyjnych instalacjach gruntowych lub dachowych. Warto też zdać sobie sprawę, że montaż fotowoltaiki w konkretnym miejscu może mieć znaczenie dla potencjalnego terminu instalacji.

Fotowoltaika – jak montować?

Zanim zastanowimy się, kiedy montować fotowoltaikę, warto rozważyć jak prawidłowo wygląda cały proces inwestycyjny. Elektrownia będzie przynosić korzyści tylko wtedy, gdy zostanie prawidłowo zamontowana i uruchomiona. Całość starań o ekologiczny prąd rozpoczynamy od wyboru instalatora i miejsca montażu. Istotne jest tu wnikliwe zweryfikowanie kompetencji elektryka, posiadanych rekomendacji i zaproponowanych komponentów. Rynek przeżywa zalew różnego rodzaju urządzeń (modułów PV, falowników, zabezpieczeń, okablowania solarnego) wątpliwej jakości. W tym kontekście należy trzymać się podzespołów renomowanych producentów i dystrybutorów z wieloletnim doświadczeniem na rynku. Tylko one mogą zagwarantować jakość i gwarancję przewidzianą w umowie kupna.

Sam montaż rozpoczyna się od ustawienia i zamocowania do wybranego podłoża konstrukcji wsporczej. Stanowi go stelaż, na którym zostaną zainstalowane moduły fotowoltaiczne. Po ułożeniu urządzeń przeprowadzane są dalsze prace – montaż falownika, skrzynek z zabezpieczeniami i okablowania solarnego. Całość może wymagać podjęcia takich czynności jak: dokonanie wykopu, montaż daszku chroniącego inwerter przed promieniowaniem słonecznym czy wymiana rozdzielnicy w obiekcie.  Jak montować panele fotowoltaiczne najlepiej wie firma z dużym doświadczeniem, zatem warto skrupulatnie podejść do procesu weryfikacji danej oferty.

Kiedy montować fotowoltaikę?

Gdy odpowiedzieliśmy już sobie na dwa podstawowe pytania tj. fotowoltaika – gdzie montować i fotowoltaika – jak montować, warto rozważyć optymalny moment na inwestycję. Ten zależeć będzie od takich czynników jak:

  • Warunki atmosferyczne.
  • Dostępne środki pieniężne.
  • Uruchomione programy wsparcia.

Kiedy montować panele fotowoltaiczne – warunki atmosferyczne

Wybór dachu jako optymalnego miejsca dla naszej nowej elektrowni PV wiąże się z trudnością w dokonaniu i ocenie montażu, szczególnie jeśli dysponujemy powierzchnią spadzistą. W tym wypadku podejmowanie czynności podczas intensywnych opadów deszczu, śniegu, gradu lub wiatru wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia montera. Także bezpośredni użytkownik nie jest w stanie ocenić poprawności wykonanej instalacji. Lepszym pomysłem jest więc poczekanie na bardziej sprzyjającą pogodę.

Czy takie ograniczenia występują także przy elektrowniach posadowionych w gruncie? Niestety tak. Proszę sobie wyobrazić konieczność wykonania przekopu o długości kilkudziesięciu metrów w zmarzniętej glebie. To zadanie trudne i stanowiące podstawę do naliczenia dodatkowych kosztów. Planując montaż, warto więc wziąć pod uwagę klimat, w jakim położona jest Polska. Najwięcej dni słonecznych przypada na miesiące od kwietnia do września. To wtedy wykonanie fotowoltaiki wiąże się z najmniejszymi ryzykami. Z drugiej strony ostatnie lata udowodniły, że także zimy potrafią być spokojne. Jeśli zatem w danym tygodniu temperatury utrzymują się na stałym, dodatnim poziomie, a warunki atmosferyczne nie generują ewentualnych zagrożeń, nie ma przeciwskazań do budowy elektrowni w styczniu czy lutym.

Decyzja o ewentualnej inwestycji w miesiącach zimowych powinna być poprzedzona badaniem ewentualnych uzysków. Panele fotowoltaiczne szczyt swoich możliwości osiągają w kwietniu i maju. To wtedy nasłonecznienie ma optymalną intensywność i nie dochodzi do przegrzania i utrudnień w wentylacji. Jeśli zatem na pytanie kiedy montować panele fotowoltaiczne odpowiadamy nazwą jednego z miesięcy zimowych trzeba pamiętać, że największe korzyści pojawią się dopiero za jakiś czas. Oznacza to także, że pierwsze rachunki mogą być nadal obciążone dodatkowymi opłatami za zużycie energii elektrycznej.

Kiedy montować panele fotowoltaiczne – dostępne środki pieniężne

To kryterium jest podobne dla każdej inwestycji, niezależnie czy w naszych planach znajduje się zakup samochodu, czy właśnie postawienie fotowoltaiki. Gdzie montować? Jak? Na jakich podzespołach?  Na te wszystkie pytania łatwiej odpowiedzieć, gdy dysponujemy odpowiednimi zasobami. Jest też dobra informacja – nawet jeśli w danym momencie na naszym koncie bankowych widnieje niewielka kwota, możemy wesprzeć się kredytem lub leasingiem dla firm. Instytucje finansujące oferują narzędzia dostępne na preferencyjnym oprocentowaniu dla przedsięwzięć ekologicznych, dzięki czemu miesięczne obciążenie jest równe oszczędnościom na rachunku za prąd.

Kiedy montować panele fotowoltaiczne – programy wsparcia

Jak montować panele fotowoltaiczne? Tak żeby uzyskać jak największe korzyści środowiskowe i ekonomiczne! Dobrym pomysłem na pomnożenie zysków jest realizacja zadania przy wsparciu środków zewnętrznych. Czasami warto poczekać na dotację z programu Mój Prąd, Czyste Powietrze czy gminnego, aby stopa zwrotu z inwestycji była jak największa. Z drugiej należy wziąć pod uwagę, że czasami zbyt długie wyczekiwanie na wsparcie może zakończyć się ograniczeniem naszej decyzyjności (np. uzyskując dofinansowanie gminne, to urzędnicy decydują o użytych materiałach).

Jak montować panele fotowoltaiczne – podsumowanie?

Odpowiedź na pytanie, kiedy montować fotowoltaikę nie jest jednoznaczna. Przed podjęciem decyzji warto wziąć pod uwagę dostępność zasobów pieniężnych, możliwość otrzymania dotacji oraz panujące warunki pogodowe. Jeśli klimat na dworze jest umiarkowany (tj. nie panują śnieżyce, mróz czy ulewne deszcze), nie ma przeciwskazań do montażu paneli fotowoltaicznych.

Popularne Aktualności Maat4