Dostawcy prądu w Polsce. Kto sprzedaje energię?
W Polsce praktycznie każdy produkt, surowiec, usługa lub dostawa podlegają prawom rynkowym. Można je nabyć od dowolnego sprzedawcy po wzajemnie uzgodnionej cenie. Nie inaczej jest z energią elektryczną. Cena prądu w zależności od zaangażowania i wiedzy użytkownika może być albo bardziej opłacalna, albo bardziej kosztowna. W niniejszym artykule pokażemy, że sprzedawcy prądu potrafią się od siebie bardzo różnić, a prawidłowo dobrana umowa może się przyczynić do osiągnięcia sporych oszczędności.
Dystrybutor energii elektrycznej a sprzedawca prądu
Na terenie Polski działa pięciu dystrybutorów energii, tak zwanych Operatorów Systemu Dystrybucyjnego (OSD): PGE, Energa, Enea, Tauron i E.ON. Podmioty te są odpowiedzialne za infrastrukturę energetyczną w danym regionie. W ramach grupy kapitałowej, każdy dystrybutor energii pełni też rolę sprzedawcy prądu. Co jednak ważne, od 1 lipca 2007 roku w wyniku liberalizacji rynku każdy inwestor, niezależnie czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jest osobą fizyczną, ma prawo kupować prąd także od innego sprzedawcy. W Polsce działa bowiem zasada TPA (Third-party Access), w myśl której infrastruktura sieciowa jest udostępniana osobom trzecim, czyli innym sprzedawcom energii elektrycznej.
To jest pewne uproszczenie. Oczywiście patrząc na np. Grupę Kapitałową PGE to się zgadza, ale faktycznie rolę OSD pełni spółka PGE Dystrybucja, a rolę sprzedawcy PGE Obrót. Formalnie są to dwie niezależne spółki.
Według stanu na początek 2022 roku Urząd Regulacji Energetyki wydał ponad 450 koncesji na sprzedaż prądu. Wśród dostawców energii możemy wyróżnić między innymi podmioty, dla których obrót prądem jest działalnością poboczną i komplementarną do pozostałych usług z portfolio (Orange czy Plus) oraz szereg jednostek działających w skali lokalnej/regionalnej. Każdy z nich prowadzi własną politykę cenową, a w przypadku mniejszych dostawcą niewątpliwą zaletą jest możliwość indywidualnego negocjowania stawek oraz szybsze procesowanie umów i wniosków. Z tego powodu przystępując do zmiany dostawcy prądu, warto rozejrzeć się po rynku i wyszukać oferty skrojonej pod naszą potrzebę.
Dostawcy prądu w Polsce – ceny różnią się w zależności od lokalizacji!
Ceny energii elektrycznej są kształtowane przez rynek. Z tego powodu ich wartość jest różna w poszczególnych miastach i województwach. Jak pokazują dane ujęte w raporcie „Ceny prądu w Polsce w 2021 roku. Jaką ofertę energii elektrycznej warto wybrać” najtańszy prąd możemy kupić na terenie województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Sprzedawcy energii w Zielonej Górze, Szczecinie, Bydgoszczy oraz podmioty z sekcji dostawca prądu Poznań oferują przeciętnie niższe koszty dystrybucji oraz taryf. To przekłada się na korzyści dla użytkowników. Przykładowo gospodarstwo domowe z terenu Szczecina użytkujące pompę ciepła, klimatyzację lub samochód elektryczny zapłaci średnio o około 500 złotych rocznie mniej niż taki sam inwestor ze stolicy Polski. Rozbieżności są zatem znaczące. Jeszcze więcej mogą zaoszczędzić podmioty gospodarcze, gdzie zużycie jest wielokrotnie większe. To tylko potwierdza, że zmiana dostawcy energii powinna być postrzegana jako inwestycja!
Dystrybutor energii elektrycznej czy inny dostawca prądu?
Fundamentalne pytanie na jakie powinniśmy sobie odpowiedzieć przy zmianie dostawcy prądu to czy skorzystać z oferty dystrybutora energii czy mniejszego sprzedawcy. Większość gospodarstw domowych wciąż kupuje prąd od jednego z OSD. Jest to rozwiązanie najprostsze w konstrukcji – wymaga zawarcia jednej umowy kompleksowej na dostawę i sprzedaż prądu. Zasadniczo jednak tego typu porozumienie na pewno nie będzie najtańszą opcją. Przekonują o tym także tendencje obserwowane u klienta biznesowego, gdzie udział umów z OSD jest zdecydowanie niższy. W tym segmencie nawet nieznaczna różnica w wysokości taryfy może mieć olbrzymie znaczenie dla budżetu firmy.
Poszukując dostawcy energii w Polsce, warto rozejrzeć się za ofertą, która:
- Jest dostosowana do naszego profilu zużycia energii.
- Chroni przed podwyżkami, dzięki opcji gwarancji stałej ceny.
- Umożliwia negocjowanie warunków umownych.
- Zapewnia dodatkowe bonusy w postaci wsparcia fachowców przy ewentualnych usterkach sprzętów elektronicznych.
Istotnym walorem tak dla osób fizycznych, jak i przede wszystkim dla przedsiębiorstw, jest możliwość zakupu energii pochodzącej z OZE.
Dostawcy prądu w Polsce – dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?
Prąd w Polsce dla gospodarstw domowych zdrożał na początku 2022 roku o ponad 24%. Jeszcze wyższe rachunki muszą płacić klienci biznesowi. Wiele firm informuje, że ich faktury powiększyły się o ponad 100%. Eksperci donoszą, że to nie koniec podwyżek. Wpływ na kolejne zmiany mają:
- Uzależnienie polskiej gospodarki energetycznej od paliw kopalnych.
- Rosnące ceny praw do emisji dwutlenku węgla.
- Wysoka inflacja, podnosząca ceny pracy i surowców.
Dystrybutorzy energii tacy jak Enea, Energa, PGE czy Tauron mają w swojej ofercie prąd pochodzący ze spalania węgla. To z jednej strony wiąże się z wysokim, negatywnym oddziaływaniem na środowisko, z drugiej także wykazuje także korelację z dostępnością paliw kopalnych. W związku z deficytami węgla i niepewną sytuacją międzynarodową, ceny prądu pozyskiwanego z tradycyjnych elektrowni będą rosły w szybkim tempie.
Z tego właśnie powodu warto zainteresować się ofertami zielonej energii. Zakup prądu z gwarancją pochodzenia 100% OZE zapewnia liczne korzyści:
- Cena bazowa jest porównywalna do obecnych stawek na rynku.
- Pewność stałej ceny w określonej perspektywie czasowej.
- Kwestie wizerunkowe dla przedsiębiorstw – niższy ślad węglowy organizacji i produktu.
W ostatnim czasie dostawcy energii z OZE, mimo szerokiego wachlarza usług dodatkowych, oferowali najtańszy prąd. Tego typu inwestycja była więc natychmiastowo bardziej opłacalna niż oferta Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Ten fakt najlepiej pokazuje, że rynek energetyczny się zmienia i przyszłość może należeć do zielonej energii.
Jak znaleźć tanie firmy energetyczne w Polsce?
W związku z dużą liczbą dostawców prądu sam proces weryfikacji dostępnych możliwości jest skomplikowany. Każdy sprzedawca energii proponuje najróżniejsze konfiguracje cenowe i pakiety dodatkowe. W swojej analizie trzeba wziąć pod uwagę nie tylko rozkład godzinowy taryf i ich ceny, ale także usługi. Alternatywą może być wsparcie uzyskane od doświadczonego doradcy. Taka osoba jest w stanie przeprowadzić audyt danych historycznych i określić profil energetyczny firmy. Na podstawie tych badań dobiera optymalną taryfę prądu i negocjuje najlepsze warunki umowy. Zachęcamy do kontaktu z MAAT4. Nasi eksperci kompleksowo uregulują kwestię taniego prądu w firmie i zaproponują szereg rozwiązań usprawniających system zarządzania energią.
Sprzedawcy energii elektrycznej w Polsce – lista podsumowująca
Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki na rynku mamy kilkuset sprzedawców prądu. Nasze potrzeby mogą zaspokoić Operatorzy Systemu Dystrybucyjnego w ramach umów kompleksowych, ale także inne firmy wyspecjalizowane w działalności na określonym terenie. Przedsiębiorstwa oraz gospodarstwa domowe coraz chętniej korzystają z energii pochodzącej z OZE, co zapewnia korzyści środowiskowe oraz wizerunkowe.
Dostawcy energii elektrycznej w Polsce oferują różnorodne warunki umów. Z jednej strony ważna jest wartość taryfy, gdyż to ona stanowi kluczowy składnik wyszczególniony na fakturze za prąd. Decydując się na zmianę dostawcy prądu, warto jednak rozważyć także inne opcje, jak chociażby gwarancję stałej kwoty czy zwolnienie z opłaty handlowej.